Naiseks olemise kergus

november 3, 2016

Naised on sündinud siia ilma selleks, et suurendada armastuse tunnet iseendas ja enda ümber. Tihtipeale aga segavad potentsiaali täielikku avaldumist elatud aastate jooksul kinnistunud otstarbetud mõnikord isegi kahjulikud käitumis- ja mõttemustrid, mis on ühtlasi meie tervisehädade põhjustajad. Ajurveedalikud lahendused on lihtsad.

Artikkel ilmus originaalis ajakirja Sensa oktoobri väljaandes.

Minu juurde massaaži – pikale õlisele paile – tuli 20ndates noor ema. Ilus, armas ja südamlik noor naine, väga õnnelik oma imearmsa beebi üle. Ta rääkis, et oli läinud lapse kõrvalt õppima ja teeb kodus ka pisut projektitööd, et mitte titendusse „ära manduda“. Teda kuulates tundsin ma ära iseenda 27 aastat tagasi, kui sain oma esimese lapse. Hiljem, peale teist, kolmandat ja neljandatki last trügis sama mõttekonstruktsioon mu peas esile, ehkki järjest nõrgemana, pannes mind tundma end beebiga „lihtsalt“ kodus olles väärtusetuna, tähtsusetuna ning üksi.

Tõepoolest, meie praegusaegne elukorraldus on soorituspõhine ja sa pead olema „keegi“, et olla väärtuslik. See tõekspidamine on meisse istutatud väljastpoolt. Inimese kaasasündinud loomulik olek on elamine ja olemine. Pole tarvis olla „keegi“, et olla õnnelik – aga seda peame elu jooksul uuesti õppima. Piisab täielikult sellest, et sa oled. Ja pole olemise imelise kerguse suuremaid õpetajaid kui me enda lapsed.

Sooritusest välja

Minu juures on käinud depressiivsete mõtete ja ärevuse ilmingutega naisi 30ndates. Tihti on neil ka kroonilisi terviseprobleeme. On päris palju naisi, kes on soovinud rasestuda, kuid ei ole jäänud lapseootele. Need naised on teinud kõik, et olla „keegi“. Nad on haritud, targad, ilusad, edukad, paarisuhtes – ja ometi tunnevad nad, et midagi on puudu. Sügaval sisimas tahavad nad kogeda olemist ja elamist looduse rütmide järgi ning tulla välja pideva sooritamise paine alt. Nad tahavad lihtsalt olla, tunda ja luua väikeses kogukonnamudelis – perekonnas. Aitan neil naistel lõdvestuda, kogeda iseennast armastuses ja vahel toetan ka taimedega. Mõned neist on jäänud last ootama. See on looduse loomingu ülim väljendus.

Alates 40ndatest eluaastatest algab naise elus imeline transformatsiooniaeg, mil küpsevad eneseteostuse vaimsed viljad. Päevarutiin, väikesed armastavad muutused harjumustes, leebed enesearmastust suurendavad tehnikad, õige toitumine, hormoonide toetamine taimedega aitavad naist sellel võimsal küpsuse perioodil.

Hilisematel aastatel, kuldses eas, on vanusega kaasnev küpsus ja külluslikkus naisele ülimad naudingu allikad,
kui seni on elatud iseenda, looduse ja kõige ümbritsevaga kontaktis ja kooskõlas. Elu müsteeriumi mõistmine ja selle aktsepteerimine on suur kingitus. Need, kes on elu soorituse rattas, vajavad kuldses eas naise tarkust, rahu, kohalolu ja armastuse tunnet ning head sõna.

Naise keha tarkus

Igal kevadel imetlen oma aia õitemeres kirsipuud ja olen magusvalusas teadmises, et see müstiline ilu kestab aasta viiekümne kahest nädalast vaid kõige rohkem kaks. Samal hetkel olen teadlik ka sellest, et umbes sama palju aega, need napid kaks nädalat, pakatavad suve lõpus selsamal puul valmis, küpsed magusad viljad. Elu on imeline, ilus ja lihtne.

Igas vanuses on oluline tunda oma kehas ja meeles toimuvaid protsesse ning anda endale aega, rahu ja armastust.

Tervis ja õnnetunne on inimese loomulikud seisundid. Õnn on külluse ja armastuse tunne enda sees, mis vaikselt üle ääre vuliseb ja kõike kastab ning viljakandvaks muudab. Haiguslikud sümptomid on märk sellest, et süsteem on tasakaalust väljas ja vajab tähelepanu.Naine on loodud selliselt, et ta kogeb ja mõistab looduse seadusi oma keha rütmidena väga selgelt ja võib-olla just sellepärast öeldaksegi, et kõik naised on targad nõiad. Naine teab, et kehal on loomupärane isetervenemise ja isepuhastumise võime ning see väljendub ainevahetusena. Keha on tark, kehaprotsessid toimivad iseenesest ja loomulikult, kui peas toimuv meid segadusse ei aja. Kuidas kuulata oma keha ja mitte seda, mida meel meile ütleb?

Meel ja keha

Kõik me teame, et keha ja meel moodustavad ühe terviku, kuid vähem teadvustame seda, et neil on erinevad, isegi vastandlikud „huvid“.

Keha soovib alati harjumuspärast, turvalist ja stabiilset elurütmi, puhkust ja rutiini: kindlatel kellaaegadel söömist ja magamist, hommikusi puhastusi ja mõõdukat liikumist.

Meel omakorda tahab pidevalt uusi asju, rohkem stiimuleid ja väsib ruttu olemasolevast. Sellele nähtusele tugineb internet ja sellele on üles ehitatud kogu reklaamitööstus. Meel pöördub automaatselt sinna, kust tuleb kõvem „müra“, kus vilgub värviliselt ja rohkem. Meelele on stiimuliteks arvuti ja nutiseadmete kasutamine, televiisori vaatamine, intensiivne suhtlemine, mitterutiinsed kehalised tegevused ning kogu info, mis tuleb väljastpoolt keha.

Kehale tekitab igasugune kõrvalekalle harjumuspärasest rutiinist stressi. Kehal
on kurnav olla meelele meele järele ja elada ülestimuleeritult – kui kogu aeg on kiire. Eesti keeles on huvitav sõna „meelelahutus“. Millest siis meelt lahutatakse? Pidev meelelahutus viib ära tähelepanu kehalt ja kehateadlikkuselt, nii lahutatakse meelt kehast.

Ülestimuleeritus ja kiirustamine tekitavad stressiseisundi, mis omakorda põhjustab rahulolematust, ebakindlust, armastuse puudumise ja väärtusetuse tunnet. Kehaliselt väljendub stress ainevahetuse ja seedehäiretena. Seedeprobleemide põhjused – ebaregulaarne eluviis, stress, vale toitumine või ravimite kõrvaltoime – viitavad kõik sellele, et me pole olnud endaga piisavalt leebed ja armastavad või oleme jätnud keha vajadused tähelepanuta. Krooniliste seedehäirete tagajärjeks võivad olla toidutalumatus, allergiad, seedehäired, toitainete, vitamiinide või mineraalide puudus, ülekaal, aga ajurveeda järgi ka hoopis tõsisemad kroonilised haigused.

Niisiis, tuleb olla teadlik, et meel ei ole alati keha teenistuses. Meele eripära teadvustades saab teadlikult, armastavalt ja järjekindlalt suunata oma tähelepanu keha vajadustele, eriti naistena. Stressi vähendamiseks tuleb tuua ellu rohkem regulaarsust, vähendades stiimuleid ja elamise intensiivsust üldiselt.

Loomulikult terveks

  • Looduslikul teel loomulikuks tervenemiseks on esmatähtis pöörata oma tähelepanu seedimisele ja stabiliseerida meelt. Inimene on homöostaatiline tervik ja keha töötab automaatselt nagu kellavärk, kui elada loodusega kooskõlas ning järgida looduse rütme. 
  • Ägeda haiguse korral on kõige olulisem anda endale puhkust ja rahu. 
  • Krooniliste tervisehädade korral on vaja muuta oma käitumis- ja mõtlemisharjumusi ning õrnalt toetada keha tervenemist ja taastumist, luues selleks tingimused rutiinide näol ning toetades keha näiteks taimeravi ja toitumise muutmisega pikema aja vältel, ikka aeglaselt ja armastavalt. 
  • Tihti öeldakse, et kõik hädad tulevad valest või negatiivsest mõtlemisest. Kindel ja mõnus viis on muuta mõtlemist meeldivate kehapraktikate abil. Koheldes oma keha väikeste hellade positiivsete muutustega, on võimalik muuta ka mõtlemist positiivsemaks, ellusuhtumist armastavamaks ning vaigistada leebelt sisemine kriitik, sest keha ja meel on üks tervik.
  • Kahjulikest harjumustest tuleks samuti loobuda aeglaselt ja endale andestavalt, sest kiire loobumine tekitab stressi ja viib omakorda keha ja meele tasakaalust välja.

Kuula sisetunnet

Eesti keeles on intuitsiooni kohta hea sõna – „kõhutunne“. Loogiline järeldus on, et intuitsiooni toimimise eeltingimus on korras kõht. Kui seedimine ei ole stabiilne, pole stabiilne ka meel. Kui meel pole stabiilne, oleme mõjutatud meele eripärast reageerida välistele stiimulitele ja me ei suuda eristada väljastpoolt tulevat müra oma sisehäälest.

Iga organism on kordumatu ja tervisehädade põhjused erinevad ning ükski tervisenipp ei aita kõiki ühtemoodi. Mis sobib ühele, võib teise tervislikku seisundit halvendada ning tuua kaasa komplikatsioone. Internet on väga hea infoallikas, kuid ta köidab meelt ja viib tähelepanu kehalt. Seal leiduvad meelt köitvad soovitused ei pruugi olla kohased.

Ainuke viis saada tõest informatsiooni iseenda kohta, on kuulata oma sisetunnet ja eristada seda fantaasiast, meele tegemistest. Kui meel on ülestimuleeritud ja keha väsinud, on meeles olev info pealiskaudne ja pärineb meeleelundite muljetest. Sellises seisundis pole me aga võimelised otsustama, mis on meile hea. Kõige paremini kuuleb ennast vaikuses ning parim viis sisemise vaikuse loomiseks on meditatsioon ja puutumatus looduses viibimine.

Ajurveeda mõistes on meditatsioon mugavas puhkeasendis, silmad kinni, vaikuses ilma eesmärgita liikumatu istumine, lihtne sisemine enesevaatlemine, kogemine ja aktsepteerimine. Igasugune liikumine paneb peas käima mõtted ega anna meelele vajalikku puhkust. Selliselt vaikselt istudes ja iseendale keskendudes ilmnevad meie tõelised vajadused. Vaikne meditatsioon on kättesaadav kõigile ega vaja muud oskust kui järjekindlat harjutamist.
Mõnus on luua aegluse, hoolimise ja armastuse tunnet koos oma kallite inimestega lihtsas koosolemises. Mõnus on luua vaikust – olgu selleks meediavaikus, vaikus emotsioonidest või linnakärast, meeldiv rahulik muusika, massaaž vms.

Armastuse tunne on kõige suurem tervendaja.

Inimene on sotsiaalne olend ning saab nii oma positiivsed tunded kui ka negatiivsed impulsid teiste inimestega suheldes. Käitudes leebelt ja armastavalt iseendaga, on inimene leebe ja armastav ka teda ümbritsevatega. Olles oma kehaga aeglane, hell ja armastav, loome me enda ümber rohkem aeglust, hellust ja armastust. Selles ongi naiseks olemise imelise kerguse saladus.

Tervise alus – seedimine

Kuidas täpsemalt hinnata seedimist, mis peegeldab meie tervislikku olukorda? Seedimise kohta saame järeldada seedimise jääkprodukti ja väljutamise rütmi analüüsides. Meie kultuuriruumis võib tekitada võõristust, kui juttu tuleb väljaheitest, kuid ajurveedas kirjeldatakse väga täpselt, milline on normaalne väljaheide ja väljutamise rütm.

Normaalne ainevahetus tähendab regulaarset ja vaevusteta seedimist ning sellest annab märku igapäevane ja vaevusteta väljutamine, mis toimub enne hommikusööki. Normaalse seedetegevuse väljutusproduktiks on vormilt ja konsistentsilt küpse banaani taoline ühes tükis ja ebameeldiva lõhnata mass. Normaalne väljaheide lõhnab neutraalselt nagu muld. Igasugune kõrvalekalle sellest normist viitab ebakõlale, mis pikemas perspektiivis põhjustab tõsisemaid terviseprobleeme. Niisiis on WC-potti vaatamine peale selle kasutamist väga kasulik harjumus enamiku haiguste ennetamiseks ja eeltingimus tervenemisel looduslike meetoditega.

Vaevuste tekkimisel või kohe, kui sa hommikul harjumuspärasel ajal WC-potti vaadates ei näe „küpset banaani“, tuleb kõigepealt muuta oma eluviis regulaarsemaks, leevendada stressi stiimulite vähendamisega ning vaadata üle oma toitumine ja liikumisharjumused. Toitumine on väga lai teema ja olgu siinkohal vaid öeldud, et kõige olulisem on süüa puhast lisaaineteta, tööstuslikult töötlemata lihtsat toitu. Iga inimene saab teha oma valikud ise.

Seonduvad postitused