Organismi puhastamisest, armastusega

märts 26, 2017

Saa õnnelikus Pariisis! Kõik, mida vajad on London! Nii reklaamivad lennufirmad oma sihtkohti. Apetiitset reklaami vaadates tekib kergesti soov igapäevarutiini juurest pageda ehkki meil ei ole Pariisi ja Londonisse üldse asja. Tihtipeale me ei märkagi, kuidas reklaam on kujundanud vajaduse ja meie tegelikud vajadused jäävad meediakäras tähelepanuta. Tegelikud vajaduse toetavad loomulikke kehaprotsesse ja loovad päevarutiinid, mille juurest pole vaja põgeneda.

Artikkel ilmus originaalis portaalis alkeemia.ee 04.03.2017 pealkirja alla “Kevadine keha puhastamine ajurveeda põhimõtete järgi”

Kuidas eristada meie seest tulevaid vajadusi nendest vajadustest, mis on meisse pandud väljaspoolt? Vastus on lihtne – elada aeglaselt, hoolivalt ja armastavalt, et see väljenduks ka suhtumises oma kehasse. Kiirustamine viib kiiremini paraku vaid ühele poole – haua poole.

Inimene on homöostaatiline organism ja see tähendab, et meie kehaprotsessid toimivad loomulikult ja looduslikult, kui peas toimuv ei ajaks meid segadusse.

Puhkus

Keha loomulikuks puhastusprotsessiks on vajalik uni ja puhkus. Magamise ajal toimetavad targad loodusjõud meie kehas ja koguvad kokku ainevahetuse jääkprodukte, et neid hommikul väljutada. Öösiti üleval olles häirime seda protsessi ning põhjustame jääkainete, seedimata toidujääkide – mürkainete ladestumise kehasse. Kui see juhtub pikema aja vältel, võivad tagajärjeks olla tervisehädad.

Peale une on parim puhkus kehale ja meelele meditatsioon. Lihtsaim viis mediteerida on istuda mõni minut silmad kinni vaikuses mugavas puhkeasendis ilma eesmärgita. Lubage endal lihtsalt olla ilma midagi tegemata. Selliselt vaikselt istudes ja iseeendale keskendudes ilmnevad meie tõelised vajadused. Suurepärane keha-meele tasakaalustaja on loodus. Looduses viibimine rahustab meelt ja aitab meil eristada tõelisi vajadusi infomürast.

Inimese keha, kaasa arvatud ainevahetus, töötab automaatselt nagu kellavärk, kui inimese eluviis on harjumuspärane ja loodusega kooskõlas. Selline eluviis tähendab igapäevast rutiini: kindlatel kellaaegadel söömist ja magamist, hommikusi puhastusi ja mõõdukat liikumist. Igasugune kõrvalekalle rutiinist tekitab kehale stressi. Ainevahetus on tundlik stressile ja seetõttu on oluline stressi vähendada. Stressi saab vähendada, tuues ellu rohkem regulaarsust, vähendades stiimuleid ja elamise intensiivsust. Stiimulid on nii kehalised kui ka vaimsed tegevused, sealhulgas arvuti kasutamine ja televiisori vaatamine ning kõik info, mis tuleb väljastpoolt meie keha. Närvisüsteemi rahustamiseks on väga hea teha lihtsat hingamistehnikat – vahelduvhingamist ehk Nadi Shodana pranajaamat, kus korraga hingatakse ühe ninapoolega ja ninapoole vahetamine toimub peale sissehingamist ja enne väljahingamist, kui kops on õhku täis. Hingamine toimub rütmis välja-sisse vasaku ninapoolega ja siis välja-sisse parema ninapoolega, jne. Stressi ja ärevuse foon elus väheneb oluliselt, kui sellist hingamist teha iga päev 5 minutit või veel parem 2 x 5 minutit. Nadi Shodana pranajaamat võib teha ka kui sissejuhatust meditatsiooni, sest peale sellist hingamist on lihtsam vaikselt istuda.

Vaata potti

Normaalne ainevahetus tähendab regulaarset ja vaevusteta seedimist. Sellest annab märku IGAPÄEVANE ja vaevusteta väljutamine, mis toimub enne hommikusööki. Normaalse seedetegevuse väljutusproduktiks on vormilt ja konsistentsilt küpse banaani taoline ühes tükis ja ebameeldiva lõhnata mass. Normaalne väljaheide lõhnab neutraalselt nagu muld.

Häiritud seedimise põhjuseks võib olla ebaregulaarne eluviis, stress, vale toitumine või ravimite kõrvaltoime ja selle probleemiga tuleks tegeleda võimalikult kohe.

WC potti vaatamine peale selle kasutamist on väga hea harjumus tõsisemate terviseprobleemide ennetamiseks. Krooniliselt korrast ära seedimine põhjustab erinevaid vaevusi: toidutalumatust, allergiaid, seedehäireid, toitainete, vitamiinide või mineraalide puudust, ülekaalu vms ja annab märku, et seedetrakti on ladestunud seedimata toidujäägid – mürkained.

Vaevuste tekkimisel või kohe, kui sa hommikul harjumuspärasel ajal WC potti vaadates ei näe “küpset banaani”, tuleb KÕIGEPEALT muuta oma eluviis regulaarsemaks, leevendada stressi stiimulite vähendamisega ja vaadata üle oma toitumine ning liikumisharjumused. Toitumine on väga lai teema ja olgu siinkohal vaid öeldud, et kindlasti ei pane mööda, kui süüa puhast, lisaaineteta, tööstuslikult töötlemata, kohalikult kasvatatud, värskelt valmistatud lihtsat toitu. Iga inimene saab teha oma valikud ise.

Keha puhastamine

Küsi endalt alati, miks sa tahad keha puhastada? Kust see mõte pärineb? Miks on keha saanud “mustaks”? Kas see on keha vajadus või meele vajadus vahelduse järele? Eraldi kehapuhastusi pole vaja ette võtta, kui elad rahulikku, loomulikku elu. Kui siiski tundub, et seedmine on korrast ära ja seedetrakti on kogunenud pika aja vältel elatud ebaregulaarsest elust ja ebatervislikust toitumisest mürkained, siis võib läbi teha kehasõbraliku puhastuskuuri. Lihtne, tõhus ja kehasõbralik viis oma seedetrakti puhastamiseks täiskasvanud inimesele on tarbida regulaarselt väikeses koguses kurkumi pulbrit pikema aja vältel. Selleks võta 1/5 tl (mitte ületada kogust) kurkumi pulbrit kaks korda päevas enne hommiku- ja õhtusööki sama koguse mee ja vähese sooja veega. Tee seda vähemalt 3-4 kuu vältel. Kurkum toimib seedesüsteemile nagu puhastushari WC potile.

Ka igapäevane ingveri tee joomine puhastab pehmelt organismi ja tõstab samas veidi söögiisu. Hea söögiisu on tugeva seedimistule tunnus ja see tähendab, et seedimine tuleb toime söödud toiduga (loomulikult mõõdukates kogustes) ning jääkaineid-mürke ei teki või tekib vähe.

Kuna iga organism on kordumatu ja tervisehädade põhjused erinevad, ei ole usutav, et üks “imerohi” aitab kõiki ühtemoodi. Organismi puhastamise ebaloomulikesse, kiiretesse, intensiivsetesse ja üleshaibitud viisidesse tuleb suhtuda terve mõistusega. Organismi puhastamine on väga individuaalne protseduur, mida on soovitav teha järelvalve all. Mis sobib ühele, võib teise tervislikku seisundit halvendada ning esile kutsuda komplikatsioone.

Inimesed, kes elavad oma igapäevast kohustusterikast elu ja kellel on perekond, lapsed, töökoht jms, peaksid vältima igasuguseid intensiivseid kehapuhastusi, kaasa arvatud täielik paastumine toidust ning seda eriti külmal aastaajal. Paast kristlike traditsioonide järgi enne ülestõusmispüha, kus loobutakse liha ja piimatoodetest on suurepärane puhkus kehale. Erinevad soolepuhastused, lühiajalised dieedid kehakaalu vähendamiseks või mõnel muul eesmärgil ning täispaast on oma olemuselt kehastruktuuri vähendava ning jahutava toimega. Seetõttu ei sobi need inimestele, kes on kõhnad või kelle elus on niigi stressi või ebastabiilust. Igasugused intensiivsed kehaprotseduurid mõjuvad kehale stressi tekitavalt, nõrgendavad immuunsust ja on lihtsalt järgmiseks stiimuliks meelele niigi stiimulirohkes elus. Peale kiiret puhastust kogetakse kergust ja sellega kaasnevat emotsionaalset ebastabiilsust, kus ajutine intensiivne heaolutunne vaheldub negatiivsete emotsioonidega. Kehaprotsesside stabiilsus on häiritud ja seetõttu võivad kehavaevused hoopis aktiveeruda. Seetõttu on oluline teha selliseid protseduure professionaalse järlevalve all. Peale “kiirpuhastust” tuleb seedimistuli uuesti süüdata ning siis on soodne aeg organismi uuendamiseks, noorendamiseks ja käitumise muutmiseks, sest kui minnakse tagasi oma harjumuspärase keskkonna, eluviisi ja toitumise juurde, mis oma ebasobivuses on olnud tervisehäda põhjustajaks, siis ollakse varsti sama probleemi ees tagasi ja organismi on asjatult kurnatud.

Kõige tõhusam ja kindlam viis kroonilistest tervisehädadest üle saamiseks on pika aja vältel aeglaselt ja armastavalt muuta oma käitumis- ja mõtlemisharjumusi ning õrnalt toetada keha puhastumist ja uuendumist näiteks taimeravi ja monodieediga. Monodieet tähendab, et ühel toidukorral või ühel päeval süüakse ühte toiduainet või sarnaseid toiduaineid, näiteks ainult köögivilja või ainult teravilja. Kõige olulisem on aga luua organismi loomulikuks puhastumiseks ja tervenemiseks rahulik ja tasakaalus keskkond.

Kahjulikest harjumustest tuleks samuti loobuda aeglaselt ja endale andestavalt, sest kiire loobumine tekitab stressi ja viib omakorda keha ja meele tasakaalust välja.

Keha ja meel

Tasub meeles pidada, et keha ja meel moodustavad küll ühe terviku, kuid paraku on neil erinevad “huvid”. Keha soovib harjumuspärast, turvalist ja stabiilset elurütmi – rutiini. Meel aga tahab pidevalt uusi asju, rohkem stiimuleid ja väsib ruttu olemasolevast. Sellele nähtusele on üles ehitatud kogu reklaamitööstus. Meel pöördub sinna, kust tuleb kõvem hääl või kus vilgub värviliselt ja rohkem. Paraku tähendab see aga, et meel ei ole alati keha teenistuses. Meele eripärast tuleb olla teadlik ja suunata oma tähelepanu õrnalt ja järjekindlalt keha vajadustele.

Tihti öeldakse, et kõik hädad tulevad valest või negatiivsest mõtlemisest. Aga kuidas muuta mõtlemist? Seda on keeruline teha samade vahenditega, millega mõtlemine ise opereerib. Kindel ja mõnus viis on muuta mõtlemist läbi meeldivate kehapraktikate. Väikeste hellade positiivsete muutuste abil oma keha kohtlemisel on võimalik muuta oma mõtlemist positiivsemaks ja ellusuhtumist armastavamaks, sest keha ja meel on üks tervik.

Armastus kui tervendaja

Siinkohal on hea meelde tuletada, et armastuse tunne on kõige suurem tervendaja. Inimene on sotsiaalne olend ja saab nii oma positiivsed tunded kui negatiivsed impulsid teiste inimestega suheldes. Käitudes leebelt ja armastavalt iseendaga ning vältides äkilisi või ekstreemseid kehaprotseduure, on inimene leebe ja armastav ka teda ümbritsevatega. Olles oma kehaga aeglane, hell ja armastav loome me enda ümber rohkem aeglust, hellust ja armastust. Mõnus on luua aegluse, hoolimise ja armastuse tunnet koos oma kallite inimestega lihtsas koosolemises.

Mõnus on luua vaikust – olgu selleks meediavaikus, vaikus emotsioonidest või linnakärast, meeldiv rahulik muusika, massaaž vms. Armastava suhtumisega iseendasse ning loomulike harjumuste kujundamise ja järgimisega saab igaüks meist kaasa aidata ka meie koduplaneedi puhastumisele ja tervislikule ainevahetusele. Suurema isikliku rahu ja tasakaalu kaudu loome suurema rahu ja tasakaalu oma perekonnas, kogukonnas, inimkonnas ja Emakesel Maal tervikuna, sest kogu inimtegevuse poolt põhjustatud kahju meie planeedile on käsitletav inimese kehale mitteomaste harjumuste ja äkiliste meelesähvatuste tagajärjena. Saagu rohkem rahu, armastust ja tervet mõistust!

Seonduvad postitused