Kuidas hästi vananeda

november 17, 2018

Kui eakas pole depressioonis, on ta oma praeguses eluetapis õnnelikum kui kunagi varem. Kuidas vähendada kibestumist ning suurendada rahulolu- ja armastusetunnet iseenda sees, on vananemise põhiküsimus.
Artikkel ilmus ajakirja Tervis + augustinumbris 2018

Ajurveeda järgi on keha ja meel üks tervik. Mõjutades üht, on võimalik tekitada muutusi ka teises. Seega võib öelda, et kõigel, mis toimub meeles,
sealhulgas depressioonil, on füsioloogilised põhjused. Minu juures vastuvõtul käib pensioniealisi, kes kurdavad ühe või teise füüsilise sümptomi üle, kuid enamasti saavad nad ka ise aru, et nende põhiline probleem asub kahe kõrva vahel. Neil on negatiivsed tunded – viha, iseenese väärtusetuse ja puudusetunne –, mida nad ei taha tunda.
Kui ilma sünnib beebi, ootab ta, et tema eest hoolitsetakse. Ta soovib kindlatel kellaaegadel süüa lihtsat toitu, mida ta on suuteline ära seedima, tahab magada õigel ajal loodusega koos, ärgata hommikul ja väljutada kõik, mis on seeditud. Ta tahab, et tema meeled ei oleks ülestimuleeritud, tal on vaja puhkust, rahu ja vaikust ning pehmet armastavat puudutust. Ainult
nii tunneb ta ennast armastatuna. Vanemad võivad talle igas keeles
rääkida armastusest või lasta talle rahustavat muusikat, kuid kui põhivajadused on katmata, tunneb laps rahulolematust. Täpselt sama kehtib täiskasvanute ja vanemaealiste kohta.
Selleks, et kogeda rahulolu ja püsivat armastusetunnet, on vaja enda eest hoolitseda, täpselt samamoodi nagu beebi eest. Ainult, et täiskasvanueas ei vastuta selle eest enam vanemad, vaid inimene ise. 
Kuidas ennast hoida?
Milline näeb välja üksi elava eaka päevakava? On üsna tavaline, et ta teeb süüa korraga suure koguse – mitmeks päevaks, mõnikord koguni nädalaks. Ta sööb raskesti seeditavat toitu või poolfabrikaate.
Õhtul vaatab telekast lemmikseriaale ja läheb magama,kui need on südaöösel läbi saanud.
Meie meel hõlmab meeleelundite vastu võetud muljeid, mida ülestimuleerituse korral ei jõua ära seedida. Seetõttu on meel rahutu ja uni häiritud. Kõht käib läbi üle päeva, mõnikord koguni kord nädalas. Rääkimata armastavast puudutusest…
Siin on lihtsad nipid, kuidas suurendada rahu- ja armastu-
setunnet, vähendada ärevust ja negatiivseid emotsioone ning depressiooni vanemas eas (tegelikult igas eas).
✔ Valmista endale igal hommikul lihtne, paarist-kolmest komponendist (näiteks teravili pudru tarvis, köögivili ja/või läätsed) värske toit hooajalisest
kohalikust mahetoorainest (mürgivabalt kasvatatud).
✔ Hommikusöögiks on parim soe puder, õhtusöögiks ahjuköögiviljad, aga võid päeva kõigil söögikordadel süüa ka sama toitu. Oluline on, et enamasti
söödaks värsket, s.t samal päeval valmistatud toitu. Erandiks on supid, mida võid süüa paar päeva järjest.
✔ Õhtul söö kindlasti sooja toitu ja muudel söögikordadel enamasti sooja toitu, sest seda on lihtsam seedida.
✔ Söö iga päev kindlatel kellaaegadel ja ära jäta toidukordi vahele. Näiteks hommikusöök kella 8–9, lõuna kella 12–13 ja õhtueine kella 17–18 ajal.
✔ Vaata, et toit oleks toitev ja portsud mõõdukad. Joo hommi-
kul esimese asjana tühja kõhuga kaks tassi sooja vett. Kui kaks tassi tundub palju, alusta ühe tassiga.
✔ Jälgi, et su kõht käiks läbi iga päev. Ideaalne on see, kui väljutad eelmise päeva portsu enne hommikusööki ning väljutusprodukt on küpse banaani kuju ja konsistentsiga. Võib veidi aega kuluda, et organism selliselt töötama treenida.
✔ Vähenda helendavaid ekraane oma elus ning puhka oma meeli looduses ja vaikuses.
✔ Ütle iga päev kellelegi midagi ilusat, armastavat ja ülendavat.
✔ Naudi hetki, kui saad lihtsalt olla ega pea midagi tegema.
✔ Mine magama hiljemalt kell 22 ja ärka hommikul vara.
Ärgates võid tõusta voodisse istuma, toetada ennast patjadega ning jääda silmad kinni uue päeva algust kogema. Naudi aeglaseid hommikuid.
Võidmine
Et vananemine on kuivamise ja elumahlade kuhtumise protsess,on nii seespidine kui ka välispidine võidmine omal kohal. Seespidiseks võidmiseks sobib hästi Triphala pulber või aaloemahl, mida võetakse sisse hommikul tühja kõhu peale. Mõlemad reguleerivad soolestiku tööd ja mõjuvad hästi
meelele. Välispidiseks võidmiseks tee endale sooja õliga massaaži. Selleks
sobib suurepäraselt mahe seesamiõli, aga võid kasutada ka päevalille- või oliiviõli.
Soojenda paras kogus õli (30–40 ml) väikeses tassis või pitsis veevannil ja kanna see endale aeglaselt ja armastavalt üle terve keha. Seejärel mine sooja duši alla või vanni. Liigeseid masseeri ringjalt ja piki luid edasi-tagasi.
Kõhtu masseeri päripäeva. Sooja õli pealepanek on justkui universaalse armastuse energia ülekanne. See on pehme armastav puudutus, millega saad
end igapäevaselt õnnistada. On täiuslik, kui võid endale lubada ka massaaži, kus puudutajaks on teine inimene.
Eakas ja rahulik
Keskendu naudingule, olgu selleks koosolemine armsatega, jalutuskäik looduses, enesemassaaž sooja õliga ning miks mitte ka toit, mis paitab kõhtu ja rahustab meelt.
Raskemakujulise depressiooni raviks on aga ajurveedas kindel reeglistik ja seda tuleks järgida spetsialisti järelevalve all.
Suurimad kingitused iseendale ja maailmale küpses eas on mõistmine, rahu ja armastus. Õnnelikus, lõdvestunud lihastega näos on kortsud ilusad ja nägu eatu. Pinges, rahulolematu nägu mõjub vanana ka juba kolmekümnendates. Raske on neil, kel on liiga fikseerunud arusaam endast, kes usuvad, et nad
on, nagu nad on, haiguse või lapsepõlve pärast. Tegelikult oleme kogu
aeg muutumises, mida pehmemalt endasse suhtume, seda kergem on.
Negatiivsuse korral tuleb olla otsusekindel ja alustada esmapilgul
väga väikeste, samas jõukohaste asjade muutmisega. Kui keskendud
oma väikestele kehaprotseduuridele, rahuneb meel ja väheneb negatiivsus. Selleks ei ole kunagi hilja.
Maailm vajab küpsete mõistmist, vana ja tark olla tähendabki pakkuda rahu neile, kelle elu on intensiivne. Rahu, armastustunne ja ka tervis on inimese loomulik olek, kui enda eest hoolitseda ja elada looduse rütmide ja reeglite järgi.

Seonduvad postitused