Ajurveeda ja homöopaatia

-
Ajurveedas ravitakse haigusi eelkõige toitumise, taimede ja eluviisiga aga ka jooga, mantra ja meditatsiooniga jms. Homöopaatias kehtib põhimõte “sarnane ravib sarnast”. Ajurveedas on selline lähenemine teiste ravipõhimõtete hulgas juba aastatuhandeid kasutusel olnud.
Homöopaatias kasutatakse ravimitena ülimalt lahjendatud aineid, mis on saadud taimsetest, loomsetest ja mineraalsetest ainetest potentseerimise teel. Ajurveedas on selline metoodika kasutusel Rasashastra nime all. Rasashastra on osa Dravyagunast, erinevate ainetega ravimise õpetusest.
Ajurveeda kohaselt mõjuvad homöopaatilised preparaadid peenenergeetilisel tasandil otse läbi praanakanalite ja Pranamayakosha (eeterkeha) ning meelekanalite ja Manomayakosha (mentaalkeha). Ajurveeda taimed ja toitumine toimivad Annamayakosha (materiaalne keha) kaudu, läbi seedesüsteemi ja seedimistule Agni.
Mõlemat lähenemist võib edukalt koos kasutada ja üljuhul toetavad nad teineteist.
Et haigusi ja ebakõlalisust kehas paremini käsitleda on ajurveedas kasutusel kolm doshat - vata, pitta ja kapha (ning nende alavormid). Doshad on intelligentsed organismisisesed loodusjõud, mille allikas on praana ehk elujõud. Sellestsamast elujõust räägitakse ka homöopaatias. Seega, homöopaatia ja ajurveeda ei erinegi teineteisest nii palju, kui arvatakse. Ka homöopaatias oleksid tõenäoliselt ravitulemused paremad, kui järgida ideed erinevatest organismitüüpidest ja nende patoloogiatest. Homöopaatias on puudu toimiv metodoloogia toitumise ja elustiili käsitlemiseks, mis arvestaks patsiendi individuaalsete vajadustega.
Kokkuvõtteks, homöopaatiat on võimalik kasutada ajurveedaliku lähenemise raames, sest ajurveeda käsitlus ja kasutus on laiem. Samas ajurveedat ei saa kasutada homöopaatia raames, sest homöopaatia on kitsam mõiste ja selles puudub laiem elujõu ja patoloogia käsitlus. Homöopatilised ravimid mõjuvad efektiivselt, kui haiguse või ebakõla põhjus on meeles või Manomayakoshas (mentaalkehas). Samas ei ole nad nii tõhusad füüsilist laadi probleemide korral, mille põhjuseks on Ama (seedimata ja väljutamata toidujääkidest tekkivad mürgid) seedetraktis Annamayakoshas (materiaalne keha). Homöopaatiliste ravimite eelis on see, et nad on ohutud ja tõhusad lastele.

Artikkel põhineb Vaidya Atreya Smithi artiklil Ayurveda and Homeopathy